Sour – História a receptúra
Kategória sour kokteilov je jedna z tých najstarších a opísal ju už Jerry thomas vo svojom How to Mix drinks z roku 1862. Sour pozostáva zo základnej bázy, vody, cukru a kyslého elementu, väčšinou citróna. Niektorí historici tvrdia, že sour je iba zúženou verziou punchu, ktorý vo svojej servírovacej verzii obsahuje „jeden diel kyslého, dva diely sladkého, tri diely silného a štyri slabého“.
Pôvodná receptúra každopádne vznikla ešte o storočie skôr, ako vychádza príručka Jerryho Thomasa, v časoch, keď cestovanie po mori trvalo večnosť a vôbec nebolo jednoduché. Jedlo sa počas niekoľkomesačnej výpravy často pokazilo a voda nebola považovaná za práve najbezpečnejší nápoj. Skorbut, podvýživa a morská choroba boli častými problémami námorníkov, pokiaľ sa neobjavil anglický viceadmirál Edward Vernon. Námorníci mali bežne na palube citróny a limety ako prevenciu proti skorbutu a liehovinu ako niečo bezpečné na pitie. vernon začal posádke miešať svoj drink, no keďže nechcel loď plnú opitých spolupútnikov, riedil liehovinu (väčšinou rum) a pridával citrusovú šťavu na zakrytie alkoholovej chuti. Tu nám vznikajú počiatky dnešného souru. Námorníci tento koncept preniesli na pevninu a postupne ho redefinovali do podoby, v ktorej nám je známy dnes. Základných báz sa vždy používalo niekoľko, no whiskey bola favoritom, či už kvôli dostupnosti, alebo svojej veľkej obľube u Američanov.
Receptúra podľa IBA:
6 cl bourbon (resp. báza podľa vašej chuti)
4 cl citrónová šťava
2 cl simple sirup (1 : 1)
bielok z jedného vajca
Jednu ingredienciu však v pôvodnej receptúre hľadáme márne. vajce. Žiadne bielka, žiadne žĺtka. Nič. Vaječné bielka boli pridané až neskôr ako krémový, nadýchaný komponent tohto kokteilu. drink sa s nimi pil ľahšie a celkový do- jem v pohári bol omnoho lepší. Mnohí ľudia majú dnes však obavy z používania surových vajec. Popravde, riziko je naozaj nízke a ak skombinujete vajcia z voľného chovu a pridáte k nim vysokopercentný alkohol, riziko je minimálne.
Jeden známy barman sa raz k problematike salmonelózy vyjadril veľmi prostoreko: „Máte vyslovene vyššie šance, že sa na bare zadusíte arašidom, než aby ste dostali salmonelózu z našich vajec.“
A teraz k samotnej príprave! Whiskey spolupracuje s citrónovou šťavou priam perfektne. Možno aj preto sa väčšina barmanov hrá práve s tou sladkou časťou kokteilu. Použitie rôznych marmelád, sirupov, medu a iných sladidiel je dnes už odskúšané a preto neváhajte ani vy a vyhrajte sa s týmto výborným kokteilom.
Náš recept na extra krémovitosť je použitie šejkra na tri razy: najprv na samotný bielok, aby sa začal proces speňovania, potom hardshake s ľadom a na záver pretrepať nasucho. Na zdravie!